Dnes se ženy stále více začínají zajímat o technické obory průmyslové výroby a přestávají se techniky obávat. Předsudky, že technika je záležitost pouze mužů, se v podvědomí lidí začíná postupně vytrácet.
Na vysokých školách vznikají atraktivní, zajímavé a lukrativní technické obory, které dívky přitahují. Absolventky těchto oborů pak získané teoretické znalosti mohou v průmyslovém odvětví uplatnit. Pokud se ohlédneme na počet dívek a chlapců na vysokých školách, a to v technických oborech zjistíme, že stále více jsou zde zastoupeny dívky. Tyto studentky technických oborů jsou stále více ambiciózní a zapojují se do nejrůznějších projektů, které mnohdy představují nejen zlepšování jednotlivých prvků ve výrobě, ale nezřídka tvoří i unikátní námět ke vzniku přidané hodnoty finálního výrobku.
Co se týká průmyslové výroby, tak faktem je, že počet žen zde v technických oborech neustále přibývá. Podle statistických údajů jich v roce 2010 bylo 450 tisíc, v roce 2016 přes 500 tisíc a v roce 2018 již více než 510 tisíc.
Sami HR manažeři a vedoucí zaměstnanci připouštějí, že v mnoha technických oborech jsou ženy velmi dobré, navíc spolehlivé a pečlivé a se zájmem o technické pozice. A to dokonce o specifické obory, které byly donedávna vyloženě doménou mužů. Končí tedy doba, kdy ženy byly ve firmách zastoupeny například pouzev administrativě, obchodních a ekonomických pozicích, či ve skladovém hospodářství. Nově se též ženy začínají prosazovat v IT útvarech, ve střednícha vyšších manažerských pozicích, útvarech logistiky a bezpečnosti. Dnes již nikoho nepřekvapí, že ženy řídí nákladní automobily, autobusy městské dopravy a nejsou ani výjimkou na pozicích strojvůdce vlakové soupravy.
Pochopitelně nadále existují pracovní pozice, kde je stále nutností potřebná fyzická síla, kterou zvládnou jen muži a ženy nemůžou tyto práce vykonávat. I proto jsou legislativně upraveny pracovní podmínky žen.
Ženy totiž kromě jiného, mají mateřské poslání. Z tohoto důvodu je chrání současná právní úprava, což je „Zákoník práce“ tedy zákon č. 262/2006 Sb., ve znění pozdějších předpisů a další prováděcí předpisy.
Pracovní podmínky zaměstnankyň
Zaměstnankyně je zakázáno zaměstnávat pracemi, které ohrožují jejich mateřství. Je zakázáno zaměstnávat těhotnou zaměstnankyni, zaměstnankyni, která kojí, a zaměstnankyni-matku do konce devátého měsíce po porodu pracemi, pro které nejsou podle lékařského posudku zdravotně způsobilé.
Ministerstvo zdravotnictví stanovilo vyhláškou práce a pracoviště, které jsou zakázány těhotným zaměstnankyním, zaměstnankyním, které kojí, a zaměstnankyním-matkám do konce devátého měsíce po porodu. Jedná se o vyhlášku č. 180/2015 Sb. o pracích a pracovištích, které jsou zakázány těhotným zaměstnankyním, kojícím zaměstnankyním a mladistvým zaměstnancům.
Manažeři na všech pozicích managementu musí vnímat změny ve společnosti a citlivě posoudit všechny správné parametry, aby nové zastoupení žen v technických pozicích bylo rovnocenné a vyvážené s muži včetně jejich ohodnocení. Jen tak bude jejich zapojování do více náročnějších technických oborů přínosné pro firmy i pro celou společnost.
Čerpáno a použito:
- Námět Profit – Ženy dobývají průmysl
- Vlastní zkušenosti z lektorské práce.
Photos courtesy of and copyright Free Range Stock, Bruce Mars,